Co to jest hydrokolonoterapia?
Hydrokolonoterapia to irygacja (płukanie) jelita grubego, jest zabiegiem oczyszczania organizmu co raz powszechniej stosowanym na całym świecie, w tym także Europie i Stanach Zjednoczonych, w placówkach medycznych, sanatoriach a także w gabinetach SPA. Od kilku lat zabieg ten co raz powszechniej wykonywany jest także w Polsce.
W naszym kręgu kulturowym funkcje wydalnicze stanowią nadal temat drażliwy, wstydliwy, czasem wręcz tabu. Ludzie nie są w stanie otwarcie rozmawiać o tego typu problemach, nawet jeśli dotyczą ich samych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie daje zabieg płukania okrężnicy. Pozwolimy sobie przedstawić jedną z najstarszych i najskuteczniejszych naturalnych metod profilaktyki i przywracania zdrowia. Zabieg ten to hydrokolonoterapia. Oczyszczanie organizmu oraz leczenie jelita grubego za pomocą lewatyw jest znane od tysięcy lat. Stosowane jest w różnych rejonach świata np. w Chinach, starożytnym Egipcie. W pierwszych latach XX wieku zabieg ten należał do podstawowych metod leczniczych. Przyrządy do płukania okrężnicy spotykano w gabinetach lekarskich równie często, jak aparaty do EKG dziś. Liczne publikacje z tamtych lat potwierdzają skuteczność tej formy terapii. Wkrótce potem nastały czasy fascynacji postępami w antybiotykoterapii, farmakologii i chirurgii. Praktyki oczyszczania jelita uznano natomiast za archaiczne i na wiele lat o nich „zapomniano”. Obecnie powróciły do łask i cieszą się coraz większym powodzeniem. Wielu postępowych lekarzy zaleca hydrokolonoterapię w ramach uzupełnienia innych sposobów leczenia. Zabieg ten jest wykonywany w klinikach medycznych, gabinetach zarówno kosmetycznych, jak i odnowy biologicznej na całym świecie. Polega na delikatnym wprowadzeniu do jelita grubego krystalicznie czystej wody. Następnie wypuszczana jest celem usunięcia z organizmu nagromadzonych w postaci toksycznych złogów, kamieni kałowych, pleśni, grzybów, pasożytów, gazów, bakterii itp. resztek pokarmowych. Więcej o hydrokolonoterapii zobaczą Państwo TUTAJ.
Dlaczego właściwie powinniśmy skorzystać z zabiegu ? |
Korzyści wynikające z terapii wodnej jelita grubego: |
Ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia i funkcjonowania całego organizmu. Jelito grube spełnia kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze – wchłaniającą. To tu absorbowane są: glukoza, aminokwasy, witaminy, sole mineralne i elektrolity, a co najważniejsze, około 80% wody (właśnie dlatego podczas zaparć masy kałowe potrafią być aż tak twarde, że rysują ścianki jelita od wewnątrz, powodując liczne rany, których zaleczenie w środowisku, gdzie najczęściej występuje gnilna flora bakteryjna jest w zasadzie niemożliwe). Drugą istotną funkcją jaką pełni jelito grube w naszym organizmie jest funkcja ewakuacyjna, czyli usuwanie trujących produktów przemiany materii. Poważnie zaburzona perystaltyka jelita sprawia, że przypomina ono tykającą bombę zegarową. Pamiętajmy! – fermentujący, długo zalegający stolec i przeciągające się procesy gnilne tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi różnego typu pasożytów m.in.: owsików, glist ludzkich, lamblii i tasiemców. Jelito może więc stać się zbiornikiem groźnych toksyn, które wydostając się poza jego obręb, czynią spustoszenie w organizmie i powodują samozatrucie. Niektórzy lekarze twierdzą, że przyczyną aż 90% znanych obecnie chorób jest właśnie zatrucie toksynami z jelita grubego. |
|
Zalecenia po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu należy pić dużo płynów i w ciągu pierwszych sześciu godzin jeść wyłącznie świeże warzywa oraz owoce. Po zabiegu hydrokolonoterapii, zwiększa się w jelitach ilość prawidłowej flory bakteryjnej jelit, jednakże korzystne jest pobudzenie odbudowy tej mikroflory przez podawanie probiotyków przez kilka dni po zabiegu. W celu odniesienia trwałych korzyści z zabiegu zaleca się dostosowanie diety do indywidualnego fenotypu (tzw. dieta metaboliczna), dbanie o właściwą podaż płynów i zwiększenie aktywności fizycznej.
Jeżeli nie występują przeciwwskazania, prawdopodobnie każdy człowiek w wieku od 8 lat może poddać się zabiegowi hydrokolonoterapii, nawet bez specjalnego przygotowania. Efekty zabiegów będą lepsze, jeżeli przez 3 do 5 dni przed zabiegiem zastosujemy dietę lekkostrawną i bogatą w błonnik, ponieważ ułatwi to proces oczyszczania okrężnicy.
W tym okresie zaleca się unikanie białka zwierzęcego oraz pokarmów, które pozostając na ścianach jelit powodują wzdęcia czy gazy, utrudniając przeprowadzenie zabiegu (produkty mączne czy mleczne). Należy przyjmować dużo płynów, jeść jak najwięcej warzyw, zwłaszcza zielonych, wskazane są też kasze. Korzystnie na efektywność zabiegu hydrokolonoterapii wpływa przyjmowanie preparatów zawierających łuskę Babki Lancetowatej, takich jak np. Ispagul, Colon lub podobne. Dzień przed zabiegiem można zastosować łagodny, ziołowy środek przeczyszczający.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg polega na bardzo delikatnym, przepłukiwaniu okrężnicy łagodnym strumieniem ciepłej, przefiltrowanej i zdezynfekowanej wody, w taki sposób, że w jelicie jednorazowo nie znajduje się więcej niż 1,5 do 3 litrów wody. Zabieg trwa około 45 minut, podczas których w kilku cyklach, pod bardzo łagodnym ciśnieniem wprowadza się do okrężnicy i wyprowadza przefiltrowaną wodę podgrzaną do temperatury ciała. Podczas zabiegu pielęgniarka wykonuje delikatny masaż brzucha, dzięki czemu wyczuwa palpacyjnie stan okrężnicy i położenie złogów, wspomagając ich ewakuację.
Za pomocą tzw. „obturatora”, do odbytu wprowadza się specjalną, plastikową rurkę „speculum” o średnicy około 20 mm, na głębokość od 5 do 8 cm. Rurka pokryta jest specjalnym żelem, dzięki czemu nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Do rurki tej podłącza się dwa plastikowe wężyki – jeden cienki o średnicy około 8 mm, doprowadzający wodę, a drugi o średnicy około 20 mm, odprowadzający wypłukaną treść z jelita. Cały ten zestaw jest jednorazowy. Rurki podłącza się do specjalnego urządzenia, które posiada atest medyczny i jest zaopatrzone w zawór zwrotny, przyrządy do kontroli temperatury i ciśnienia oraz przepływu. Urządzenie pozwala także obserwować wypływające z jelita złogi, w specjalnie podświetlonym wizjerze. Urządzenie jest podłączone bezpośrednio do kanalizacji, w związku z tym podczas zabiegu nie wydzielają się żadne nieprzyjemne zapachy.